RÉPCESZENTGYÖRGY 2021. AUGUSZTUS 21.
István király hadizsákmánya volt az a Szent György-ereklye, ami most Répceszentgyörgyre került.
E szenzációs hírrel lepte meg Vas megye vezető napilapja, a Vas népe a nyugat-magyarországi ősi magyar szállásbirtok Répceszentgyörgy történelmi jelentőségű szombati eseményéről szóló tudósításában az olvasóit, , amelyről Rendünk a hagyományainak megfelelően Rendi Közleményt tesz közzé a magyar nemzeti emigráció és a határainkon kívül élő magyar nemzetrészeink és a felelősen gondolkodó magyar cserkész ifjúság tájékoztatására is.
A századokon át kiválóan prosperáló – világvárosi történelemmel rendelkező ,egykori, mintegy 340-380 lelket számláló magyar mezőváros az elmúlt 40 évben elveszítette lakosságának a közel kétharmadát, de élni akarása nem szűnt meg.
A „ Tűzvonalban a Szent László civil diplomácia – A közelmúlt elhallgatott háttéreseményei „ címmel megjelent memoár kötetemben kitértem és határozottan kiálltam az egyre zsugorodó,. az életterüket fokozatosan elveszítő ősi magyar kistelepülések megmentését eredményező ,„ vészszabályozás „ és kormányzati támogatás szükségessége mellett, hogy útját állhassuk hazánk „ városállammá „ zsugorodásának és idegen népelemek pusztító erejű beözönlésének is. / Lásd a 162-165.oldalakat /
Szombaton örömmel érzékeltem, hogy a helyi fiatal vállalkozók gazdasági ereje és biztonsága azóta jelentős mértékben megnövekedett és a rehabilitációs folyamatoknak az eredményei máris megjelentek a vendéglők és a hagyományos szolgáltatásokat nyújtó boltok kivételével, a lakosság mindennapjai tekintetében is.
Biztos vagyok abban is, hogy „ jövő útja „ a városokból való kimenekülés útja lesz, amely nem érheti felkészületlenül és váratlanul e kisközségek lakóit sem.
A jelenlegi „ falufejlesztő programnak „ PR szinten történő esetleges befagyasztása egy távlati nemzeti katasztrófa elfogadásával lenne azonos. Ez esetben e kistelepülések lakói nemcsak az életterüket és életkedvüket ,hanem a hazafias magyar lelkületüket ,sőt még a keresztény meggyőződésüket is feladnák. Hazánkra nagy veszélyt jelentene ha az emberi és gazdasági „kiüresedés” önfeladáshoz vezetne!
Legyünk végre valamennyien a kulturált és cselekvő magyar szellem bátor követői és szószólói, ahogy ez a szombati napon – mindannyiunk örömére – élő és példamutató valósággá is vált ,a magára találó , kisközséggé zsugorodó ősi magyar szállásbirtokon, a vas megyei Répceszentgyörgyön is
*
8 óra 45 perc:
Menetrendszerű pontossággal futott be a község szélén fekvő köztemető bejáratához Szent György lovag, nagyvértanú , katonaszent csontereklyéjét ,a szülőfalúja Szent György templomának és egyházközségének adományozó Dr.Nagy László Szent László lovag és kíséretének a gépkocsija, akiket Kovácsné Kelemen Gertrúd a polgármester asszony és a képviselő testület tagjai, valamint Haller László volt helyi plébános,, nyugalmazott honvéd őrnagy úr üdvözölt ,majd Dr.Nagy László virágcsokrot helyezett el a temetőben nyugvó szerettei sírján.
9 óra 15 perc:
Méltóságteljes lassúsággal elindult a helyi zászlós autó által vezetett autós menet a község Fő terén levő, középkori eredetű, gyönyörűen felújított Mária szoborhoz, amelyet a pestis járványban egykor elhunyt 11 helyi lakos emlékére emeltek az őseink. A csontereklyét szállító gépkocsiból ekkor az ökumenizmus jegyélben felhangzottak egy speciális, és modern nagyteljesítményű,„ hangágyúból” az Székelyföld majd a Szent István Bazilikának a harangjai, jelezve , hogy égi közbenjárónk Szent György lovag, nagyvértanú katonaszentünk belépett az ősi magyar szállásbirtok területére és hazaérkezett.
9 óra 25.perc:
A gyönyörűen felújított Mária szoborhoz érve Szent György lovag, katonaszent csontereklyéjének a felmutatásakor, az „ Egek királynője Mária segíts” kezdetű gyönyörű Mária ének a Mátraverebély- Szentkút Nemzeti Kegyhely orgonáján zúgott fel elemi erővel ,amelyet az orgonista kántorral együtt a kisközség hívő népe lelkesen és könyörgően énekelt.Szívbe markoló együtt éneklésükkel kérték a Magyarok Nagyasszonyának a közbenjárást korunk halált osztó „ pestisének „ a megállításáért..
Az alanti fotón Dr.Nagy László Szent László lovag mutatja fel Szent György ereklyéjét Máriának. Mellete Füstös István Szent László lovag, épitészmérnök ,.a volt szentgyörgyi vasutas intézeti kisdiák, míg tőle jobbra a Lovagrend Védnöki Testületének az elnöke ,prof.Zobory István a budapesti műegyetem professzor áll.
Internetes forráshely : „ Egek királynője Mária segíts – Mátraverebély-Szentkút.”
9 óra 40 perc
Amikor Mária szobortól az autós menet elindult a kisközség római katolikus, Szent György templomához, megszólaltak a templom tornyának a haqrangjai Szent György lovag, katonaszent, csontereklyéjének az ünnepélyes fogadására . Az értékes csontereklyét szállító gépkocsi „hangágyújából „ ezalatt felhangzott Szent László király magyar katonaszent lovagkirályunknak Szent György lovag nagyvértanút, a katonát /!/ köszöntő indulója a Szent László induló.
9 óra 45 perc
A csontereklyét a templom főbejárata előtti előkertben Excellenciás és Főtisztelendő Császár István úr ,a Szombathelyi Egyházmegye általános püspöki helynöke,, Főtisztelendő Haller László volt szentgyörgyi plébános, nyugalmazott honvéd őrnagy úr és Főtisztelendő Varjú Gábor , a község és a környék új közös plébános fogadta a hívő és haza zarándokolt egykori szentgyörgyiekkel együtt.
Ezt követően e kisközség szülötte Dr.Nagy László Szent László lovag és kísérete – 1945-ben az oroszok bejövetelekor elhalálozott – gróf zabolai Mikes János volt szombathelyi megyés püspök, címzetes érsek úrnak , a Székelyföld neves szülöttjének az emléke előtt a Székely Himnusszal tisztelgett . Ezzel a Székelyföld történelmi családjának az utolsó, jeles személyisége Mikes püspök úr is részese lett e történelmi eseménynek.
Ezután Varjú Gábor az adományozási okirat és a csontereklye átvevője és felelős őrzője , a Szent György lovag, nagyvértanúhoz intézett, gyönyörű imával köszöntötte az egyházközség nevében a templom védőszentjét, majd Dr. Tóthpál Tamás a Szent György Lovagrend budavári priorja remekbeszabott, történelmi adatokkal alátámasztott emlékbeszédével feltárta a magyar közvélemény előtt alig ismert Szent György katonaszent koponyacsontjának a szentistváni Magyarországra való kerülésének a hiteles történetét ,amit az ünneplő tömeg hálásan fogadott.
10 óra 5 perc:
Ez után a katonaszent pótolhatatlan csontereklyéjét vivő Varjú Gábor plébános urat és , az egyházi méltóságokat ,valamint a Szent László és a Szent György lovagokat követő tömeg zúgó orgonaszó mellett, a következő Szent Györgyöt dicsőítő énekkel vonult be a templom szentélyébe:
„Szent György vértanú, magyar hazánk őre,.
Szent Koronánknak dicsőséges éke.
Te hozzád esdünk, lovagok vezére
Irgalmat remélve stb.
A csontereklyetartót Varjú Gábor plébános úr a Magyarok Nagyasszonya oldal oltáránál helyezte el jól láthatóan .
Az ünnepi szentmise elején Haller László úr,volt helyi plébános köszöntötte a protokollnak megfelelően
– Császár István urat a szombathelyi egyházmegye általános helynökét, az ünnepi szentmise bemutatóját,
– Dr.Tóthpál Tamás urat ,a Szent György Lovagrend budavári priorját és a kíséretében levő Kovács Gábor és Kajzer Ernő lovagokat,
— Dr.Nagy László urat, Répceszentgyörgy szülöttjét, a Magyar Királyi Szent László Lovagrend rendi kormányzóját ,a csontereklye és a templomi
díszzászló adományozóját és kíséretében levő
— Füstös István Szent László lovagot , a Rend ceremóniamesterét, volt répceszentgyörgyi vasutas intézeti kisdiákot ,
— prof. Dr.Zobory István urat , a műegyetem egyetemi tanárát , a Magyar Királyi Szent László Védnöki Testületének az elnökét,
— Dr.Nagy Ajtony Csaba urat és feleségét Dr.Haász Diána úrasszonyt, az adományozó fiát és menyét, valamint
— a jelen levő papságot ,a helyi közjogi méltóságokat , és a meghívott vendégeket.
Az ünnepi szentmisét Excellenciás és Főtisztelendő Császár István úr, a Szombathelyi Egyházmegye általános helynöke mutatta be, aki a szentáldozás után elimádkozta a hívek örömére a Szent György litániát is., .
11 óra 40 perc:
Kovácsné Kelemen Gertrúd asszony ,,Répceszentgyörgy polgármestere rövid beszédében megköszönte mind az egyházi, mind pedig a világi közreműködőknek az áldozatos munkáját és ajándékokat adott át az ünnepi szentmisét bemutató helynök úrnak, az egyházi protokollt kidolgozó Haller László volt plébános úrnak és a szervezésbe nemrég bekapcsolódó új plébánosnak Varjú Gábor atyának is
11 óra 45 perc:
Dr.Nagy László Szent László lovag, a csontereklye és a címeres nemzeti selyem zászló ajándékozója lépett a mikrofonhoz ,hogy ünnepi záróbeszédével méltassa Szent György lovag katonaszentünknek az ősi magyar szállásbirtokra Répceszentgyörgyre való – jövőt formáló -történelmi hazatérését .
Záróbeszédét teljes terjedelmében közöljük.
Excellenciás és Főtisztelendő püspöki helynök úr !
Főtisztelendő plébános atyák!
Mélyen tisztelt polgármester asszony !
Kedves szentgyörgyiek!
Répceszentgyörgy az ősi magyar szállásbirtok – századokat átívelő és tiszteletet parancsoló – történelmi eseményének vagyunk ma itt a kitüntetett részesei.
A 2021.esztendő augusztus hónapjának a 21. napján, hat nappal a mi Égi Királynőnk ,a Nagyboldogasszony ,és egy nappal az államalapító Szent István királyunk ünnepe után, Szent György lovagnak a nyugati és a keleti kereszténység közös és ünnepelt katonaszentjének a csontereklyéje, 1718 esztendő viszontagságai után ,testileg is megérkezett Répceszentgyörgy példa nélkül álló küldetésekkel felruházott ősi földjére. E nagy múlttal rendelkező egykori magyar mezőváros történelmében nincsenek véletlenek, csak elrendeltetések! Mindez nagy felelősséget ró minden szinten a világi és az egyházi tényezőkre egyaránt.
Szent György lovagot ,a nagyvértanút mai küldetéses útjára elkísérte Árpád-házi Szent László apostoli lovagkirályunknak ,a mi egyetlen magyar katonaszentünknek a csontereklyéje is, amelyet a lovagi öltözetem belső zsebében -a szívem fölé helyezve- szakrális megfontolásokból magammal hoztam.
Szent György lovag nagyvértanúnak a mi ősi magyar szállásbirtokunkra történt ünnepélyes bevonulását , Magyarország egyik legszebb katonai indulója ,a Szernt László induló kísérte, míg Mikes püspök urat, a mi néhai címzetes érsekünket – a székely és a magyar népet sorsközösségbe tömörítő életáldozatáért e templom előkertjében felállított, Zaboláról hozott kopjafájánál felhangzó a Székely himnusz köszöntötte.
Szívünk és lelkünk minden rezdülése azt sugallja ,hogy Szent György és Szent László katonaszentjeink beteljesült szentgyörgyi hit-és nemzetvédelmi összeölelkezése ,elhozza majd a mi újra üldözőbe vett magyar népünk és nemzetünk sorsának a jobbrafordulását és végső győzelmét az Isten tagadó, romboló és ártó erők felett.Ki kell végre mondanunk , hogy a nagy történelmi eseményeknek és személyiségeknek e parányivá zsugorodott ősi magyar szállásbirtokhoz való sorozatos kötődései, túlmutatnak minden emberi tényezőn !
Az igazság e szent órájában ,ezért rendi kötelességemnek tartom, hogy tetemre hívjam Szent György és Szent László katonaszentjeink nevében azokat, akik a magyar nép világrengető egyházi és világi tetteit , magas kultúráját, és nemes hagyományait a modernizáció ürügyén a felejtés tárgyává kivánják tenni, hogy aztán annak helyébe a maguk hitet, erkölcsöt és hagyományt elvető tévelygéseiket ültessék. E kártékony tévelygésekre IX. Pius pápa nyilvános beszédeiben már a 19. század hatvanas éveiben felhívta a művelt világ figyelmét .Ahogy ma érzékeljük ,kevés eredménnyel. Romlásnak indult a világ és úgy látszik ennek nem is lesz egyhamar vége.
Keresztény Testvéreink!
Őseink arra tanítottak és neveltek bennünket, hogy nemet mondjunk a Sátán minden törekvésére és legyünk büszkék az eleink és a mi saját, nemes tetteinkre is.
Adjuk tovább apáról-fiúra,
–hogy a mi ősi magyar szállásbirtokunk már az Árpád korban hűséges védelmi bázisa volt a vaskohóival és fegyverkovácsaival együtt a Magyar Királyság nyugati
határőrizeti rendjének,
—hogy a Rákóczi szabadságharc fontos éveiben 1705-től 1708-ig Szentgyörgyi Horváth Zsigmond volt a mi nagyságos fejedelmünk II. Rákóczi Ferenc legfőbb hadbiztosa
—hogy 1826-ban a délvidéki eleméri és ittebei Kiss Ernő, a mi későbbi aradi vértanunk és honvédtábornokunk e helyen kötött házasságot Szentgyörgyi Horváth Anna
Krisztinával,
—hogy a távoli Keleti -Kárpátok lábainál fekvő Zabola székely település szülöttje gróf zabolai Mikes János – Székelyudvarhely egykori kanonok plébánosa -,majd a
Szombathelyi Egyházmegye megyés püspöke, aki élete nagyrészét Répceszentgyörgyön töltötte, 1945-ben az oroszok második hulláma által elkövetett kézigránátos
katonai támadás kapcsán vesztette az életét,
—hogy 1988 június 27-én Szent László katonaszentünk ünnepén, Mikes püspök úr születésnapján, egy felnőtté vált egykori répceszentgyörgyi kisdiák volt személyemben
a vezető szervezője és irányítója annak az Erdélyt védő , falurombolás elleni hatalmas budapesti tömegtüntetésnek , amely a világpolitika fókuszába emelte 1956 után,
újra a magyar nemzetet és jelentős mértékben járult hozzá az ateista-kommunista világrendszer összeomlásához is
—hogy a magyar cserkész ifjúság tömegei a répceszentgyörgyi cserkésztáborokban szívták magukba a hit-és a hazaszeretet minden elemét,
– hogy itt táborozott a cserkészeivel a tragikus sorsú székesfehérvári kispap Kaszap István és Némerth László író édesapja is,
—hogy itt vendégeskedett rendszeresen báró Apor Vilmos győri megyés püspök is ,akit 1945-ben a nők védelmében tanúsított fellépése miatt az orosz katonák
agyonlőttek
—hogy gyakori látogatója volt Répceszentgyörgynek Mindszenty József ,Magyarország későbbi és egyben utolsó hercegprímása és zászlósura is, akit a pártállam
urai börtönbe zárattak, majd száműzetésbe kényszerítettek , sőt az elszenvedett kínzatások ellenére, főpásztori tisztségéből még le is váltattak,
—hogy itt énekelt esténként a kastély teraszán a nép gyönyörűségére a székely Palló Imre a Magyar Operaház büszkesége is,
—hogy a mi atyáink sem voltak tétlenek, amikor 1948-49 fordulóján a felerősödő egyházellenesség életveszélyes óráiban , az innen alig 200 méterre fekvő nádas
partján őrtálló , majd a tóba döntött Szent János kőszobráét a mocsaras nádason át ökör fogatukkal kihúzatták a tóból és azt a község Fő terén , a kocsmadombon,
még aznap éjjel fel is állították. Vas megye korabeli napilapja-emlékezetem szerint- ezzel a címmel közölt helyszíni tudósítást Répceszentgyörgyről: „ Ellopták Szent János
szobrát a kastély parkjából „
Ünneplő honfitársaink! Keresztény Testvéreink !
Folytathatnám a sort ,de nem teszem. Inkább a mi ünnepi eseményünkhöz illően alázattal és büszkeséggel hírül adom, hogy Szent György lovag, nagyvértanú katonaszent csontereklyéje a hozzá méltó , bátor és hívő magyarok ősi lakhelyének , Répceszentgyörgynek a templomába – Isten előtti közbenjáróként – a mai napon hazaérkezett !
A Szent György Lovagrend és a Magyar Királyi Szent László Lovagrend nevében pedig köszönetet mondok a szombathelyi püspökségnek, személy szerint Dr. Székely János püspök úrnak, és általános helyettesének Császár István helynök úrnak, Haller László volt helyi plébános ,nyugalmazott honvéd őrnagy úrnak és Kovácsné Kelemen Gertrúd ,polgármester asszonynak, hogy e nagyszerű történelmi esemény az ő áldozatos munkájuk eredményeként ,a mi magyar és az elszakított székely népünk nagy örömére, a 21. század , 21.. évének a 21. napján , a biztos győzelem reményében megvalósulhatott.
Végezetül egy méltatlanul elhallgatott,1920-ban elhunyt kiváló magyar hazafinak, a szentendrei Ábrányi Emil költőnek a versbe foglalt és ma is aktuális üzenetét hagyom örökül ünnepségünk minden kedves résztvevőjének,
és ez így hangzik:
Fessétek bár sötétre a jövőt
Mondjátok, hogy már torkunkon a kés
Beszéljetek közelgő ,hosszú gyászról
Mély süllyedésről, biztos pusztulásról
Engem nem ejt meg a gyáva csüggedés
Szentül hiszem, akármit mondjatok,
Hogy a magyar nem vész el s élni fog.
Ha minden nemzet fásultan lemond
S a szent rajongás mindenütt kiég
S a büszke jognak minden vára megdől
A Te szabadság szerető szívedből
Új lángra gyullad Európa még.
A Te szabadság szerető szívedből
Új lángra gyullad Európa még.
Úgy legyen.
Dicsértessék a Jézus Krisztus – fejezte be adományozói beszédét lovag Dr.Nagy László, a Magyar Királyi Szent László Lovagrend rendi kormányzója, Répceszentgyörgy szülötte , akinek Répceszentgyörgy önkormányzatának képviselő testülete ma,a délutáni falunapon Díszpolgári címet adományoz.
Az ünnepi szentmise a Pápai HIMNUSSZAL ÉS A Magyar nemzeti himnuszunkkal ért véget.
Ezután a szentmise résztvevői hosszú sorokba állva ,mély átéléssel „ érintőztek_” a település és a templom nagy védőszentjének a csontereklyéjével.
Kiadmányozta a fentiek hiteléül:
Dr.Nagy László sk.
rendi kormányzó.
Email:dr.nagy@t-online.hu